Winners of 2019 NZI Sustainable Business Network Awards

Sustainability Superstar

Sponsored by Toitū Envirocare

Winner = Andrew Fisher – Managing Director, EcoStock Supplies
Commendation = Janette Searle – Managing Trustee, Take My Hands
Commendation = Marty Taylor – Founder & Chief Sustainability Officer, Papa Taiao Earthcare

Finalists
Victoria Carter – Founder, Cityhop
Jacqui Forbes – Kaihautū Matua, Para Kore Marae Incorporated
Dr David Ivory – Director of Social Enterprise, St John’s College, Hastings
Roseline Klein – Head of Water Value, Watercare
Janice Lee – Founder, Koha Kai
Mike Sammons – Programme Sustainability Manager, Foodstuffs NZ
Joe Youseff – National Director, All Heart NZ Charitable Trust

Communicating for Change

Sponsored by Cadence Communications

Winner = Tauranga City Council
Commendation = BLAKE & New Zealand Geographic
Commendation = Ethique

Finalists
Chia Sisters
RefillNZ
The Rubbish Trip
Tread Lightly Charitable Trust
Splore Festival
Tourism Industry Aotearoa

Hardwired for Social Good

Sponsored by Alsco

Winner = Little Yellow Bird
Commendation = ecostore

Finalists
All Heart NZ Charitable Trust
Koha Kai
Natural Paint Co
Thankyou Payroll

Partnering for Good

Sponsored by Ministry for Primary Industries

Winner = Auckland Council, TROW Group and Green Way
Commendation = BNZ and The Salvation Army

Finalists
AccorHotels
All Heart NZ Charitable Trust
Business Working to End Family Violence (ANZ, Countdown, Ernst & Young, Fonterra, NZ Human Rights Commission, Ricoh, Vodafone, The Warehouse)
Dung Beetle Innovations
Tauranga City Council
TerraCycle
Tomorrow Inc

Going Circular

Sponsored by Auckland Council

Winner = Medsalv
Commendation = Stone Arrow Jewellery
Commendation = The Formary

Finalists
AgriSea NZ
EcoStock Supplies
For The Better Good
IdealCup
Junk Run
Little & Brave Eco Nappies
Revology

Efficiency Champion

Sponsored by Ricoh

Winner = Sudima Hotels
Commendation = Iplex Pipelines NZ
Commendation = National Steel

Finalists
Foodstuffs New Zealand
Soar Print

Smarter Transport

Sponsored by NZ Transport Agency

Winner = Fisher & Paykel Healthcare
Commendation = Blue Cars

Finalists
ORIX New Zealand
Meridian Energy
Mevo
Tourism Holdings
Yoogo Share

Revolutionising Energy

Sponsored by EECA

Winner = AUT University
Commendation = Auckland District Health Board
Commendation = Camp Glenorchy

Finalists
Ata Touch
Brightwater site, Fonterra
TransNet & Reid Technology

Transforming Food

Sponsored by Yealands Family Wines

Winner = Chia Sisters
Commendation = Breadcraft (Wai)

Finalists
AUT University
Berkano Foods
Bread & Butter Bakery & Café
EcoStock Supplies
Lux Organics
IncaFé Organic Coffee
Wholly Cow
Wise Boys

Restoring Nature

Sponsored by Department of Conservation

Winner = Te Whangai Trust
Commendation = AgriSea NZ
Commendation = Rotorua Canopy Tours

Finalists
Agricom
Ecolibrium Biologicals
Duffle and Co
Dung Beetle Innovations
HealthPost Limited
Sup Bro Paddle Boarding NZ

Millennial on a Mission

Sponsored by The Spinoff

Winner = Fraser McConnell – Co-Founder, Squawk Squad
Commendation = Grace Glass – Co-founder, Natural Paint Co

Finalists
Jack Brown – Sales & Product Manager, Super Trash (We Compost)
Rosetta Brown – Head of Sustainability, Rangi Ruru Girls’ School
Maggie Hewitt – Founder/Designer, Maggie Marilyn
Oliver Hunt – Founder, Medsalv
Lucas Smith – Founder & CEO, Woolaid
Sophia White – Carbon & Sustainability Advisor, Toitū Envirocare

SUPREME AWARD: NZI TRANSFORMING NEW ZEALAND AWARD

Winner = Little Yellow Bird

Finalist = Auckland Council, TROW Group and Green Way
Finalist = Tauranga City Council
Finalist = Te Whangai Trust