Winners of 2020 Sustainable Business Awards

2020 Sustainable Business Awards

Sustainability Superstar

Sponsored by NZI

Winner = Steve West, ChargeNet
Commendation = Sarah Smuts-Kennedy, For the Love of Bees

Finalists
Gary and Adrienne Dalton, Te Whangai Trust
Christine Langdon, The Good Registry
Rhys Millar, Ahika Consulting
David Trubridge, David Trubridge

Change Maker

Winner = Francesca Goodman-Smith, Foodstuffs NZ

Finalists
Ged Finch, X-Frame & Victoria University of Wellington
Ursula Griffen, independent
Jacinta Gulasekharam, Dignity NZ
Aleshia Johnson, Kōaka
Jayden Klinac, For The Better Good
Patrick Moynahan, Computer Recycling
Alice Rule, 3sixty2
Bridget Williams, Bead and Proceed

Communicating for Impact

Sponsored by Kind&Co

Winner = Predator Free Wellington

Finalists
All Heart NZ
Beca
NZ Post
Remix Plastic
The Hawea Grove
Waste Free with Kate

Social Impactor

Sponsored by MAS

Winner = Pathfinder Asset Management
Commendation = Whenua Iti Outdoors

Finalists
Connect Chiropractic
Dignity
Humanitix
Predator Free Wellington
Raglan Food Co
Sustainability Trust
The Sleep Store

Going Circular

Sponsored by Auckland Council

Winner = X-Frame

Finalists
Again Again
Better Packaging Co
Deja
Fonterra Cooperative Group
Foodprint
Milk 2.0
NZ King Salmon
Wholly Cow
Why Waste

Climate Action Leader

Sponsored by EECA

Winner = Soar
Commendation = Foodstuffs NZ

Finalists
Ahika Consulting
Fonterra Cooperative Group – biomass boiler
Open Country Dairy
Suncorp

Climate Action Innovator

Sponsored by Waka Kotahi NZ Transport Agency

Winner = CarbonClick
Commendation = Cityhop

Finalists
Auckland Council – FutureFit
Big Street Bikers
Blue Cars
CoGo
The Formary

Outstanding Collaboration

Sponsored by Toitū Envirocare

Winner = Elastomer Products and Scion

Finalists
All Heart NZ
BNZ and Good Shepherd
Foodstuffs and CHEP
Jacobsen
Meat the Need
Predator Free Dunedin
Student Volunteer Army

Tech for Good

Winner = Sustainable Coastlines

Finalists
Auckland Council – FutureFit
CarbonClick
CoGo
Kathmandu
Mutu
Reemi
RiverWatch
Student Volunteer Army

Good Food

Sponsored by New World

Winner = Bostock Brothers

Finalists
Common Unity Project Aotearoa
Foodprint
Kaicycle
Miraka
Raglan Food Co
Sealed Air
The Fermentist
Yum Granola

Restoring Nature

Sponsored by Department of Conservation

Winner = Tahi

Finalists
Conservation Volunteers NZ
Hanging Gardens
Lake Hawea Station
Natural Habitats Landscapes
Watercare

Resilience in Crisis Award

Sponsored by Stuff

Winner =Student Volunteer Army

Finalists
Cultivate Christchurch
Heilala Vanilla
Kaitiaki Adventures
Whenua Iti Outdoors

SUPREME AWARD: NZI TRANSFORMING NEW ZEALAND AWARD

Sponsored by Meridian

Winner =Tahi

Finalist = CarbonClick
Finalist =Predator Free Wellington
Finalist =Sustainable Coastlines